czy psy mają sny

Czy psy mają sny?

Czy psy mają sny?

Psy lubią spać w pozycji,  gdy mają wyżej niż poziom podłogi, dlatego właśnie  tak chętnie układają się wygodnie na kanapach i domowych fotelach. To atawizm gdyż z góry widać o wiele więcej, łatwiej również poczuć zapach, to tak zwane  górny wiatr, a więc szybciej jest psu zareagować na jakiekolwiek zagrożenie. Psy bardzo lubią spać z ludźmi, jest to dla nich  normalne ponieważ czują się wtedy jak by spały w gromadzie . Taki wspólny rodzaj spania, zapewnia psu ciepło oraz bezpieczeństwo. Prowadzi również to do budowania więzi miedzy psem a jego właścicielem, bo  przecież trzeba sobie ufać aby  wspólnie  zapadać w głęboki sen.

A co pozycja w jakiej śpi pies, może ci o nim powiedzieć ? Wyróżnia się wiele pozycji spania psa lecz najczęstszą  jest tak zwana boczna pozycja “na nieboszczyka”. Autorzy takiego  bloga jak  Dog’s Best Life tłumaczą, iż śpiąc w takiej pozycji  jak boczna pies osiąga szczyt swojego  relaksu. Taka pozycja u psa  jest uznana jako manifest  wewnętrznego spokoju. Na boku nasz pupil  idealnie zagłębia się  w fazę głębokiego sny czy  odpoczynku. Jeśli zaś twój pies większość czasu spędza pogrążony  w drzemce, w pozycji na “na nieboszczyka” jest to świadectwo tego, iż czuje się on bardzo komfortowo, a w otoczenie w którym się aktualnie  znajduje  uznaje za bezpieczne. Nawet jeśli pies szybko reaguje na poruszenie na przykład w kuchni  czy  na dźwięk otwieranych drzwi  lodówki, taka więc  pozycja to komplement pod adresem właściciela.

Oznacza to, iż pies Ci ufa, czuje się on  świetnie,  zwłaszcza w twoim towarzystwie. Również miejsce, w którym się aktualnie znajduje, czyli dom,  jest sprawdzone i  kochane. Behawiorystka zwierzęca jaką jest  Aneta Awtoniuk , uznana trenerka psów pochodząca ze  Szkoły dla psów Azorres  mówi, iż  pozycja w jakiej śpi pies  nie ma żadnego wpływu na jego wierność wobec właściciela. Zaś pozycja w jakieś śpi ma znaczny wpływ na to, czy  nasz pies będzie wypoczęty, w związku z tym będzie on spokojniejszy i mniej reaktywny.  Wyspane i wypoczęte  zwierzęta zdecydowanie szybciej się uczą czy nawet łatwiej rozwiązują problemy, które pojawią się na ich drodze i są zdecydowanie łagodniejsze w kontakcie z otoczeniem .Wypoczęty mózg nie tylko czworonoga ale również człowieka działa lepiej, podobnie jak  i wypoczęte ciało. Brak odpowiedniego wypoczynku zdecydowanie wpływa na manifestowanie większej niż zwykle niecierpliwość czy  nerwowości oraz  reakcje nieadekwatne do sytuacji.