pielęgnacja akwarium - jak dbać o akwarium

Jak pielęgnować akwarium?

Jak pielęgnować akwarium?

Przy pielęgnacji akwarium miejmy na uwadze kontrolę filtra, bowiem jeżeli zapomnimy spojrzeć, czy pompka działa to po owym powrocie z pracy bądź szkoły ujrzymy masakrę w akwarium, a więc wszystkie rybki  będą śnięte. Filtr jest bowiem odpowiedzialny za oczyszczanie akwarium, bądź za napowietrzanie wody. Co za tym idzie nie musimy go czyścić codziennie, albowiem wystarczy spojrzeć czy na pewno prawidłowo dotlenia ową wodę.

Miejmy również na uwadze, że podmiana od 10 do 20% wody w pierwszych tygodniach funkcjonowania naszego akwarium niemal zawsze pojawiają się liczne glony. Są to najczęściej chemiczne środki, aby temu zapobiec, lecz nie zapominajmy również o tym, że z pewnością działają  również na ryby. Co za tym idzie aby uniknąć stosowania chemii wystarczy zatem regularna podmiana około od dziesięciu do dwudziestu procent wody. Miejmy również na uwadze, że woda, którą wlewamy do akwarium nie powinna być w żaden sposób bieżącą wodą pobraną z kranu. To właśnie w  takiej wodzie jest mnóstwo chloru oraz innych środków, które jednak niekorzystnie wpływają na nasze ryby.

W związku z czym najlepiej jest stosować wodę odstaną, którą jednocześnie możemy odlać na okres od dwóch do trzech dni przed do pojemników po ,,wodzie mineralnej”. Pamiętajmy również, że na początku funkcjonowania naszego akwarium czynność tę musimy wykonywać co siedem dni, jednak kiedy środowisko wodne unormuje się możemy również wydłużyć ten okres do dwóch tygodni. Następnie warto jest również wskazać swoiste oczyszczanie dna, wskazuje się, że na dnie akwarium pozostają resztki pokarmów oraz zanieczyszczenia pochodzące od ryb.

To właśnie one gniją oraz powodują, że zmienia się występujące tam środowisko wodne. W związku z czym należy “odkurzyć” dno za pomocą tak zwanego odmulacza dna. Wskazuje się, że powoduje on, iż  lekkie brudy są wsysane przez odmulacz, a owy żwirek pozostaje tam gdzie był. Oczyszczając owe dno zanieczyszczenia oczywiście wypływają również z wodą. Miejmy również na uwadze, że owa pielęgnacja akwarium, to konieczność cotygodniowej podmiany tejże wody. Zatem możemy również upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.