zakładanie akwarium

Jak założyć akwarium?

Jak założyć akwarium?

Tak naprawdę to  zakładanie akwarium nie jest wcale takie pod warunkiem, że przed przystąpimy do realizacji odpowiednio się do tego przygotujemy. Aby wszystko przebiegło pomyślnie musimy przejść przez cztery  etapy. Pierwszym etapem jest dokładne zaplanowanie, a drugim są zakupy. Trzecim urządzanie akwarium, ostatnim zaś wpuszczanie rybek. Planowanie jest pierwszą  i najważniejszą fazą w zakładaniu akwarium, jest to bardzo precyzyjne zaplanowanie  jaki typ akwarium chcemy, czy ma być duże, czy małe,  jak chcemy je urządzić i gdzie je postawimy. Wszystkie te podstawowe elementy mają duży  wpływ na równowagę biologiczną, dlatego zanim już  przystąpimy do działania powinniśmy dokładnie przeanalizować te kryteria. Wyróżnia się dwa rodzaje akwariów z rybami: morskie i słodkowodne. Ponieważ akwarium typu  morskiego wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, i jeszcze większej wiedzy, dlatego też akwarium to nie jest polecane.

Na pierwsze akwarium w naszym życiu powinniśmy wybrać słodkowodne akwarium z rybami mniej wymagającymi. Powinniśmy pamiętać także o kształcie, czy ma być okrągłe, prostokątne. Łatwiej jest utrzymać czystość w akwarium o prostych ścianach. Następnie zastanówmy się, jaki duże ma być nasze akwarium. Na początek zaleca się małe akwarium, gdyż jest z nim mniej problemów i gdy doszło by do tego, że znudzi się nam hodowla rybek, łatwiej będzie się jej pozbyć i  jest  tańsze w utrzymaniu. Idealne akwarium, to pojemność dwudziestu pięciu litrów, w takiej ilości wody można trzymać do pięciu, ewentualnie sześciu rybek. Przy takiej wielkości akwarium i na sprzęt wydamy na pewno mniej pieniędzy a  dopiero z czasem, gdy już  nabierzemy doświadczenia wtedy stopniowo możemy zacząć zwiększać akwarium lub zmienić jego typ. Umieszczenie akwarium w jak najbardziej odpowiednim miejscu, to bardzo ważny etap. Musimy wiedzieć, iż jeżeli umiejscowimy je na przykład  na parapecie przy oknie, to w bardzo szybkim czasie  zaatakują je glony. Jeżeli zaś ustawimy je nad grzejnikiem, dojdzie do  podobnej sytuacji.

Najbardziej optymalnym miejscem na akwarium  jest ciemny kąt naszego  pokoju, gdzie dociera tylko niewielka ilość promieni słonecznych. Lecz pamiętajmy jednak , że musi to koniecznie być miejsce, gdzie będzie stały  dostęp do prądu, aby podłączyć wszystkie potrzebne urządzenia. Możecie pomyśleć, że rybki oraz rośliny nie będą się prawidłowo rozwijały i rosły w ciemnym kącie, lecz to nie prawda. Nie martwmy się o to. Dostęp do światła  ma  zapewniać pokrywa z oświetleniem znajdująca  się w zestawie z akwarium, a nie jasne naturalne światło, które wpada przez okno naszego domu. Pamiętajmy, że przed zdecydowaniem się na zakup akwarium musimy przemyśleć czego dokładnie oczekujemy i jak chcemy aby ono wyglądało.

Podsumowując akwarium typu  morskiego wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, i jeszcze większej wiedzy, dlatego też akwarium to nie jest polecane. Na pierwsze akwarium w naszym życiu powinniśmy wybrać słodkowodne akwarium z rybami mniej wymagającymi. Powinniśmy pamiętać także o kształcie, czy ma być okrągłe, prostokątne.