Kiedy mamy już odpowiednie miejsce na akwarium oraz wiemy jakie duże ma ono być, przyszła pora na zakupy. Możemy zdecydować się na zakupy przez Internet albo osobiście udać się do sklepu zoologicznego. Na założenie akwarium wydamy około od dwustu do trzystu złotych. Aby nasze akwarium zostało uruchomione musimy zakupić: akwarium o pojemności dwudziestu pięciu litrów, filtr, termometr, grzałka a także pokrywa z oświetleniem, czyścik do szyb, tło do akwarium, siatka do odławiania ryb, odmulacz dna i podłoże – żwirek. Nie wspominaliśmy tutaj specjalnie o rybkach, gdyż nie kupujemy nigdy rybek w zestawie z akwarium. Pierwsze ryby należy wpuścić do akwarium dopiero po około siedmiu do dziesięciu dniach, bo właśnie po tym okresie już nasze akwarium nabierze “dojrzałości”. Akurat w tym czasie warunki panujące w naszym zbiorniku są dojść mocno niekorzystne dla nich. Jak powinniśmy urządzić akwarium ? Wszystko co w nim umieścimy ma bardzo duży wpływ na jego funkcjonowanie.
Urządzajmy jednak z rozwagą oraz starajmy się umieszczać jedynie rzeczy kupione już w sklepie zoologicznym. Wiele osób jednak popełnia błąd, gdy umieszczając w akwarium bardzo ładny, duży kamień lub drobne kamienie mające za zadanie zastąpić żwirek w podłożu, które znaleźli gdzieś na łące. Dobór kamienia oraz żwirku, ma znaczny wpływ na życie całego akwarium a także tak na przykład kamienie zawierające w sobie metale często mogą powodować szybki rozwój glonów. Kamienie wapienne są szkodliwe dla ryb. W sklepach zoologicznych znaleźć możemy wyłącznie takie kamienie oraz takie podłoże, które jest odpowiednie do prawidłowego działania akwarium. Na początku musimy umyć akwarium, lecz nie stosujemy żadnych środków chemicznych. Następnie przygotowujemy podłoże, zanim jednak umieścimy żwirek na dnie akwarium, warto jest go dokładnie wypłukać, a potem wyparzyć gorącą wodą. Wlewamy wodę, którą możemy pobrać z kranu. Kolejny ruch to instalacja grzałki, filtr oraz termometru. Wszystkie te czynności robimy w pierwszym dniu. Po uruchomieniu akwarium powinno ono tak funkcjonować przez około dwa do trzech dni.
W tym właśnie czasie woda będzie czysta oraz pozbawiona zanieczyszczeń a także powoli nabierze odpowiedniego PH. Następnie sadzimy rośliny, sadząc roślinkę pamiętajmy, że jej korzenie nie mogą być podwinięte albo mocno rozłożone na boki. Prawie już na końcu zakładamy pokrywę z oświetleniem, montujemy świetlówki oraz zakładamy pokrywę na nasze akwarium. Po tych etapach zostawiamy akwarium na kilka dni. Na końcu wpuszczamy zakupione rybki. Nie należy przekładać je bezpośrednio z torebki, czy też ze słoika do akwarium, bo mogą one dostać szoku termicznego. Najlepszą metodą jest zaczepienie woreczka o brzeg naszego akwarium, by w ten sposób stopniowo wyrównać temperaturę.
Podsumowując na założenie akwarium wydamy około od dwustu do trzystu złotych. Aby nasze akwarium zostało uruchomione musimy zakupić: akwarium o pojemności dwudziestu pięciu litrów, filtr, termometr, grzałka a także pokrywa z oświetleniem, czyścik do szyb, tło do akwarium, siatka do odławiania ryb, odmulacz dna i podłoże – żwirek.