Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy planujemy trzymać w niej więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie może skryć się aby odpocząć albo uspokoić się, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej