typy akwariów

Typy akwariów – co jest czym i jaki rodzaj wybrać

Typy akwariów – co jest czym i jaki rodzaj wybrać

Przedstawimy kilka typów akwarium, co ułatwi wam decyzje co do wyboru akwarium. Najbardziej jednak oczywisty podział akwariów jest tylko związany ze znajdującą się w nich wodą,  rozróżniamy akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Istnieją również akwaria słonawe, lecz bardzo rzadko utrzymywane. Jako pierwsze to akwaria słodkowodne, są one polecane amatorom oraz  hobbystom, gdyż ich prowadzenie jest prostsze, nie wymagają one  wielkich nakładów finansowych oraz potrafią dać dużo radości miłośnikom obcowania z taką naturą. Akwaria słodkowodne charakteryzuje się przede wszystkim tym, że woda, która w nich znajduje się, jest słodka. Odpowiadają one zatem zbiornikom śródlądowym jak  jeziorom, stawom albo rzekom. Następne to akwaria morskie, to jednak wyższa szkoła jazdy w akwarystycznym świecie. Są zdecydowanie trudniejsze w prowadzeniu i znacznie droższe. Woda, która ma się w nich znajdować, jest słona, a organizmy właśnie ją zamieszkujące pochodzą z mórz oraz oceanów.

Najczęściej akwaria morskie związane są jednak  nie tylko z hodowlą ryb ale również roślin wodnych a także  koralowców, ukwiałów, gąbek i skorupiaków  czy mięczaków. Akwaria morskie stworzone w skali marko, noszą one nazwę oceanariów oraz stanowią ogromną atrakcję turystyczną. Miłośnicy takiej akwarystyki morskiej starają się jednak odtworzyć te doświadczenia w nieco mniejszej i domowej skali. Natomiast zbiorniki akwariowe, dzielimy także je ze względu na panującą w nich temperaturę. Jeśli nie przekracza ona 22 stopni Celsjusza to mówimy o akwarium zimnowodnym, jeśli jednak temperatura osiąga do 35 stopni to jest tu mowa o akwarium tropikalnym. Pomiędzy jednak  tymi skrajnościami znajduje się  akwarium umiarkowane, woda około ma temperaturę od 22  do 26 stopni. Dodatkowo akwaria dzieli się, też  ze względu na wygląd i  odwzorowanie ekosystemów czyli rozróżniamy akwarium towarzyskie- wielogatunkowe, akwarium środowiskowe oraz akwarium gatunkowe, akwarium krajowe, akwarium kontynentalne, akwarium holenderskie czy też  akwarium japońskie Omówimy tylko dwa jak akwarium towarzyskie i gatunkowe. Akwarium towarzyskie ma za zadanie ładnie wyglądać oraz cieszyć oczy. Wykorzystuje się właśnie w nim mieszankę fauny oraz  flory z całego świata, ale najważniejszą cechą charakterystyczną jest jego  różnorodność oraz zmienność. Głównym kryterium w wyborze obsady zbiornika jest jedynie  gust właściciela.

Akwarium towarzyskie jest wybierane głównie przez początkujących akwarystów. Teraz pora na akwarium gatunkowe, jest  to najczęściej domena zaawansowanych akwarystów, którzy zamiast wielu różnych ryb to  decydują się tylko na jeden gatunek oraz środowisko odpowiednio dopasowane do jego potrzeb, aby obserwować zwierzęta w środowisku jak najbardziej podobnym do naturalnego oraz  pozwoli to na poznanie ich naturalne zwyczaje oraz zachowania. Często gatunkowe akwarium związane jest wyłącznie z celami hodowlanymi.

Podsumowując istnieją również akwaria słonawe, lecz bardzo rzadko utrzymywane. Jako pierwsze to akwaria słodkowodne, są one polecane amatorom oraz  hobbystom, gdyż ich prowadzenie jest prostsze, nie wymagają one  wielkich nakładów finansowych oraz potrafią dać dużo radości miłośnikom obcowania z taką naturą. Akwaria słodkowodne charakteryzuje się przede wszystkim tym, że woda, która w nich znajduje się, jest słodka. Odpowiadają one zatem zbiornikom śródlądowym jak  jeziorom, stawom albo rzekom.