Zakup czy adopcja szczeniaka. Jaką wyselekcjonować rasę szczeniaka? Która będzie dobra?

Zakup czy adopcja szczeniaka. Jaką wyselekcjonować rasę szczeniaka? Która będzie dobra?

To, że pies jest najmilszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej pogawędce. Ów futrzasty przyjaciel, pozostaje oddany człowiekowi bez względu na jego pojemność portfela i dodatkowo warunki, w których zamieszkuje. Dla niego liczy się tylko ludzkie spojrzenie oraz dotyk ciepłej ludzkiej dłoni.


Kiedy szczeniak dojrzewa…


Ludzie, którzy rozpatrują zakup lub adopcję psa, bardzo często chociażby nie pomyślą nad doborem tej świetnej rasy, która będzie odpowiadała ich potrzebom i dodatkowo sposobowi życia. Obraz psiaczka oraz jego wdzięczny pyszczek wystarczają, aby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem słodki psiak bardzo łatwo rośnie i właściciel nawet nie zauważy, w jaki sposób przemienia się w dorosłego psa, którego obraz nie zawsze odpowiada życzeniom pana. Dzieje się tak, gdy piesek zostaje wzięty jako szczeniak, i pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak wielki piesek wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego uroczych oczek oraz oryginalnego pyszczka.


Żywy psiak i leniwy człowiek


Zamierzając się na posiadanie psiaka, trzeba dobrze zapoznać się z jego rasą, ażeby wspólnie z nim stanowić spójny oraz szczęśliwy związek. Pieseczki wymagające sporo ruchu i także spacerów,nie będą czuły się spokojne, odosobnione w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, trzeba mieć wiedzę, że to niesamowicie ruchliwe zwierzaki, które wymagają wyczerpujących spacerów i także licznych gier ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły sąsiedztwo, w którym przebywają, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Zatem miłośnicy relaksu na kanapie, przed telewizorem czy z książką w ręku powinni zapomnieć o takich odmianach.


Psiak ochronny czy do towarzystwa?


Każdy przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien odpowiednio sformułować swoje oczekiwania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy szuka przyjaciela, którego będzie mógł gdziekolwiek ze sobą brać, idealnie sprawdzą się tu pieski niewielkie, które spokojnie zmieszczą się w każdym pojeździe czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe i buldożki francuskie idealnie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na nieduże rozmiary mogą przebywać ze swoim panem podczas jego urlopów i dodatkowo wczasów.

Jednak niewielkie czworonogi pomimo swojego ślicznego wyglądu, niestety nie dostarczą człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, na pewno wzbudzą strach oraz obawy przed nieznajomymi, efektywnie ich odstraszając. Jeżeli w domu występują malutkie dzieci, których zachowanie często jest nieprzewidywalne, lepiej nie decydować się na psa obronnego, bowiem niewłaściwie prowadzony może wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i wagę.

Pies zaczepny tylko dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela posiadania właściwych dokumentów, przystających na jego posiadanie. Czworonogi odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący wymagają określonej tresury już okresie szczenięcym i odpowiedniego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zaznajomić się ich odmianami, aby właściwie wybrać tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, pragnieniami i także stylem życia człowieka, bo właśnie wtedy więź z pieskiem będzie skutkowała przywiązaniem i także wzajemną miłością.

hurtownia zoologiczna online