dobre wychowanie zwierzaka - psa

Zwierzę i dobre wychowanie – poznaj najważniejsze zasady

Zwierzę i dobre wychowanie – poznaj najważniejsze zasady

Jeśli analizujemy opiekę nad zwierzętami w Polsce, bardzo często nie mamy powodów do narzekania. W zdecydowanej większości przypadków psy i koty są traktowane tak, jak powinno się traktować najlepszych przyjaciół człowieka, otacza ich więc miłość i troska. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować wówczas, gdy przedmiotem dyskusji jest stosunek właścicieli zwierząt do zasad dobrego wychowania, okazuje się bowiem, że wielu z nich przydałoby się elementarne szkolenie z tego zakresu.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że nie wolno zakładać, że każdy z naszych gości natychmiast zapała miłością do posiadanego przez nas zwierzęcia. W dobrym tonie jest więc zamknięcie psa lub kota na czas wizyty w innym pokoju. Jeśli nie mieści się nam to w głowie, nie powinniśmy w ogóle zapraszać gości. Istnieje zresztą ryzyko, że po jakimś czasie oni sami zaczną nas unikać. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że musimy ukrywać przed gośćmi tego, że mamy zwierzę. Pies lub kot może im zostać zaprezentowany i przedstawiony. Jeśli jednak wzbudza strach lub niepewność, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko na powrót zamknąć go w drugim pokoju. Zwierzę puszczone samopas w pokoju pełnym gości jest w stanie doprowadzić do katastrofy. Może wskoczyć gościom na kolana i rozerwać paniom pończochy, doprowadzić do reakcji alergicznej albo zająć się butami biesiadników zmieniając je tak, że niewiele już z nich zostanie.

Zwierzęta przy stole

Nie powinniśmy zapominać także o tym, że jedzenie przez zwierzęta razem z domownikami nie jest w dobrym tonie. Nie jest to higieniczne, a i goście mogą czuć się co najmniej nieswojo dowiadując się, że jedzą z talerza, który zwykle należy do Mruczka. Nie tylko niewłaściwe zachowanie naszych własnych zwierząt jest zresztą w stanie doprowadzić do tragedii. Nie jest o nią trudno również wtedy, gdy mamy do czynienia ze zwierzętami naszych gości. Niedopuszczalne jest choćby ich dokarmianie podczas wspólnego biesiadowania. Nie powinniśmy tego robić przede wszystkim dlatego, że jest to niegrzeczne zachowanie, warto jednak pamiętać i o tym, że pies naszych znajomych może być na diecie. Nie należy też brać zwierząt na ręce, jeśli nie uzyskaliśmy na to wyraźnej zgody. Nie każdy czworonóg czuje się w takiej pozycji komfortowo, a jeśli nas ugryzie i nam i gospodarzom będzie niezręcznie. Pamiętajmy też, że zwierzę musi być trzymane w ryzach i wtedy, gdy ktoś u nas nocuje. Propozycja noclegu nie jest równoznaczna ze skazywaniem gościa na zmaganie się z niechcianym psem w łóżku. Na szczęście, przytoczone tu zasady nie są ani szokujące, ani skomplikowane, warto więc je przyswoić, a każdy będzie zadowolony.