Dom naszych marzeń tak naprawdę może powstać w różnej technologii, nie tylko w murowanej, chociaż ta w naszym kraju zdecydowanie góruje- głównie ze względu na jej solidność, trwałość i to, w jaki sposób użytkuje się takie domy w naszym klimacie. Jak się jednak okazuje, dom drewniany wybudowany w nowoczesnej technologii, który będzie spełniał wszelkie, rygorystyczne wymagania- wcale nie musi być gorszy od tego murowanego. Ogromną zaletą, jaką niesie ze sobą dom z drewna jest przede wszystkim szybkość jego wznoszenia. Taki dom można wybudować nawet w 3 miesiące czasu dysponując odpowiednimi funduszami i posiadając do tego celu odpowiedniego wykonawcę. W przypadku domów murowanych wszelkie prace zazwyczaj przeciągają się na okres roku- dwóch, co wynika z faktu, że stosuje się tutaj zaprawy i tak zwaną technologię mokrą, a wszystko to uniemożliwia komfortową i szybką pracę przy minusowych temperaturach. Tymczasem, dom drewniany w Krakowie wybudujemy w technologii suchej, gdzie każdy z elementów idealnie pasuje do układanki i zazębia się z innymi elementami. Z takiej układanki szybko i sprawnie powstaje dom, który sobie wymarzyliśmy.
Odpowiedni wykonawca to podstawa inwestycji
Budowa domu drewnianego to dobry pomysł, jednakże w naszym kraju ciągle dopiero zdobywający popularność. Zdecydowanie, można wymienić szereg innych krajów, w których ta technologia jest znacznie popularniejsza, a takie domy powstają znacznie częściej. Wszystko to sprawia, że możemy mieć problem ze znalezieniem solidnego wykonawcy. Pamiętajmy również o tym, że kwestie prawne nanoszą na wykonawców naprawdę wysokie wymagania- na przykład takie, które wiążą się z koniecznością przygotowywania drewna pod każdą konstrukcję poprzez proces suszenia przez wiele lat. Jeśli jednak mieszkamy na południu Polski i szukamy wykonawcy, którego okręgiem działania jest małopolska lub sam Kraków, jednym z wykonawców, którego warto wziąć pod uwagę jest Drewdom.
Jakość, która wpływa na użytkowanie
Ważną cechą drewna konstrukcyjnego, które wykorzystuje się do budowy domów szkieletowych lub też domów z bali jest to, że jest ono w odpowiedni sposób suszone. Wilgotność materiału, jaki używa się do budowy nie może przekraczać 18%, co zapewnia później bardzo dobre parametry użytkowe takiego drewna. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w przypadku domów drewnianych jest pytanie o ciepło w takim budynku. W przypadku domów drewnianych można bowiem zdecydować się na dom sezonowy, ale są też dostępne opcje całoroczne, gdzie szkielety konstrukcyjne solidnie obudowuje się warstwami wykończenia, ale też ocieplenia tak, aby osiągnąć zamierzony na starcie, satysfakcjonujący współczynnik przenikania ciepła. Zaawansowana technologia produkcji takich domów daje szansę na stworzenie budynku o naprawdę bardzo dobrych parametrach cieplnych, w którym nie powinno być żadnego problemu z ogrzewaniem. Inwestor może także wybrać, jaki materiał zostanie umieszczony na elewacji budynku w zależności od preferowanej przez siebie estetyki.