Niezbędny osprzęt do każdej instalacji elektrycznej

Gotowa i sprawnie działająca instalacja elektryczna w praktyce jest niemalże niewidoczna. Wykonuje się ją bowiem na takim etapie prac w budynku, aby można było bez przeszkód ukryć wszelkie kable i złącza w ścianach, jeszcze zanim wykonane zostanie całe wykończenie pomieszczeń. Jak jednak można sobie wyobrazić, potrzebne są także niezbędne akcesoria do tego, aby wszystko mogło pozostać na swoim miejscu.

Te akcesoria oraz wszystko to, co przytrzymuje kable i inne elementy instalacji na miejscu to szeroko pojęty osprzęt instalacyjny. Jego przeznaczeniem jest wykorzystanie poszczególnych elementów do mocowania i ochrony całej instalacji. Tymczasem, obok osprzętu możemy również wyróżnić sam sprzęt instalacyjny, służy on jednak już do innych celów. Do tej grupy produktów możemy zaliczyć na przykład gniazdka.

 

Co wykorzystuje się do mocowania poszczególnych elementów instalacji?

 

Kable prowadzi się zarówno górą jak i dołem pomieszczenia tak, aby mogło to być jak najbardziej efektywne. Już do samego mocowania wykorzystuje się wiele różnych elementów osprzętu, a więc uchwyty, elementy mocujące, kanały, które umożliwiają ciągnięcie kabli w podłogach, specjalne półki kablowe, listwy, korytka instalacyjne, drabinki, rolki oraz izolatory. Z jednej strony więc trzeba odpowiednio przymocować całe okablowanie, ale też zabezpieczyć przewody, aby budynek mógł zostać uznany za w pełni bezpieczny.

Przewody trzeba też w odpowiedni sposób ze sobą łączyć, a podstawowym elementem, który to umożliwia są puszki, a wewnątrz nich zaciski do łączenia żył. Ponadto, istotnymi elementami łączącymi są też odgałęźniki instalacyjne, złączki przewodowe gwintowe oraz gwintowo- zaciskowe. Zaciski występują również w wersji tablicowej oraz listwowej. Same puszki można zakupić w kilku wariantach, w zależności od potrzebnego sposobu instalacji. Są one dostępne w wersji podtynkowej, można je instalować bezpośrednio w tynku lub na warstwie tynku.