Istnieje przynajmniej kilka takich sposobów, chociaż trzeba przyznać, że wszystkie wymagają pewnej pracy i zaangażowania. Jednakże, istnieje sposób zarówno na odnowienie klasycznych mebli drewnianych jak i sposób na te meble, które pokryte są okleiną, a więc najprawdopodobniej są wykonane z płyty wiórowej. Odnawiamy meble wtedy, kiedy się nam znudzą i kiedy chcemy wpisać je w całkowicie nową aranżację. Ale też możemy chcieć odnowić meble w momencie, kiedy ulegną uszkodzeniu, a co za tym idzie- wymagają renowacji ze względu na aspekty techniczne.
Wobec tego, jak odnowić meble w praktyce?
Pierwszym etapem zawsze jest dokładne wyczyszczenie mebla, którego będziemy chcieli poddać renowacji. Niezależnie od tego, z czego jest on wykonany, powierzchnia powinna zostać odpowiednio przejechana papierem ściernym, a jeśli na powierzchni znajdziemy spore ubytki, których nie da się wyrównać z powierzchnią mebla- trzeba wypełnić je szpachlą.
Istotnym krokiem przygotowującym taki mebel do malowania jest etap usuwania z niego starej powłoki. Często to właśnie taka powłoka powoduje, że mebel nierównomiernie pokrywa się farbą, a ta zyskuje znacznie mniejszą przyczepność do podłoża. W konsekwencji może zacząć się łuszczyć i odpadać, a więc oznacza to konieczność przeprowadzania powtórnej renowacji. Istnieje kilka sposobów na pozbywanie się starej powłoki. Najbardziej powszechnym jest jej ścieranie- z tym, że aby zrobić to naprawdę dokładnie, najlepiej wykorzystać do tego celu szlifierkę. Można też zmiękczać starą powłokę na ciepło używając do tego celu opalarki, ale można też użyć zmiękczającej chemii. Sporo zależy też od materiału, z którego wykonany jest mebel, rodzaju powłoki, którą chcemy zedrzeć, a także od trudności w usuwaniu powłoki.
Malujemy meble odpowiednią farbą
Najlepiej, aby nowa powłoka wyglądała jak najbardziej naturalnie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się farby wodne kryjące, a więc farby akrylowe. Do naturalnego drewna można też wykorzystać bejce lub lakierobejce. W przypadku mebli- raczej nie będziemy chcieli, aby na powierzchni mebla zostały nam ślady pędzla. Tym samym najlepszym rozwiązaniem jest użycie wałka malarskiego- im mniejsza powierzchnia i więcej detali do pomalowania, tym mniejszy wałek. Oczywiście, musimy być przygotowani na to, że najprawdopodobniej będziemy musieli wykonać kilka warstw takiej farby. Zagwarantuje nam to odpowiednie krycie farby, a także właściwe zabezpieczenie drewna lub płyty wiórowej.
Meble z klasą, czyli stylizowanie staroci
Odnawiając meble- można je na szereg sposobów stylizować, nie tylko poprzez mieszanie ze sobą różnych, interesujących kolorów. Możemy też zamontować ozdobne, metalowe okucia lub też możemy przecierać nałożoną farbę tak, aby uzyskać efekt postarzonych mebli. Z powodzeniem uda się nam też wymienić uchwyty meblowe, które są jedną z najbardziej widocznych dekoracji. Często ich stylistyka wpływa na odbiór całego mebla.
Meblom, które stoją na płasko, zawsze możemy dorobić odpowiednie nóżki, które też dodadzą im kilku centymetrów. Chcąc z mebli prostych uczynić te stylowe- w sklepie z drewnianymi produktami możemy kupić rzeźbione elementy, które łatwo przybija się lub przykleja do drewna czy sklejki. Tym samym mebel naprawdę może się zmienić nie do poznania, a my nie musimy od razu kupować nowego egzemplarza.