Tego typu płyty bez trudu powinniśmy znaleźć w niejednym markecie budowlanym, jego obróbką jednak zazwyczaj zajmują się jednak stolarze czy też firmy budowlane. Jednakże, w zależności od rodzaju takiej płyty, mogą mieć one różne zastosowania. Do najpopularniejszych płyt należą te o oznaczeniu hdf oraz mdf. Co w praktyce je różni? Przede wszystkim różnicuje je gęstość, gdyż płyty hdf posiadają ją powyżej 850 kg/m3, a płyty mdf jest płytą o mniejszej gęstości
Płyty te często są także określane mianem płyt wiórowych
Zastosowanie płyt mdf jest tak powszechne ze względu na fakt, że doskonale są one w stanie zastąpić naturalne drewno, a jednocześnie ich wykorzystanie pozwala znacznie zmniejszyć całościowe koszty produkcji. Płyty wykonywane są ze specjalnych włókien drzewnych, które spaja się w jedną całość. W taki sposób można pozyskać płyty o bardzo jednolitej strukturze, które dodatkowo pokrywa się okleiną- na przykład drewnopodobną. W taki sposób łatwo wyprodukować płytę właściwie w każdym kształcie. Sprasowane włókna drewniane łatwo jest prasować i dostosowywać do swoich potrzeb. Jest ona też dość wytrzymała i spokojnie może posłużyć do zbudowania mebli. Obróbka płyt jest wykonywana w bardzo wysokiej temperaturze z zastosowaniem wysokiego ciśnienia.
Do czego stosować płyty mdf?
Produkcja tanich mebli jest jednym z zastosowań. Z płyty mdf można też wykonywać listwy przypodłogowe, ościeżnice, kasetony oraz inne dekoracje i elementy wyposażenia wnętrza, a nawet całe drzwi. Standardowo, okleina, jaką znajdziemy na takich płytach to film melaminowy, który dodatkowo poprawia właściwości płyty. Oprócz standardowego jej oklejania, istnieje też możliwość pokrycia jej lakierem akrylowym lub też jej sprayowanie lakierami samochodowymi, aby uzyskać wysoki połysk. Płytę mdf łatwo można obrabiać poprzez szereg zabiegów takich jak jej skręcanie, frezowanie, skrawanie, gięcie czy klasyczne docinanie na rozmiar czy wycinanie kształtów.